OFERTA DLA DZIECI Z ORZECZENIEM

Naszym celem jest przygotowanie dzieci do pełnego uczestnictwa i funkcjonowania w grupie rówieśniczej oraz przygotowanie dziecka do dalszej edukacji w szkole integracyjnej lub ogólnodostępnej.
Oprócz bogatej oferty zajęć dydaktycznych i dodatkowych dzieciom z orzeczeniem zapewniamy:
- wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę : nauczyciele pracujący w naszym przedszkolu mają odpowiednie kwalifikacje do pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Uczestniczą w specjalistycznych kursach, szkoleniach, warsztatach podnosząc wciąż swoją wiedzę i umiejętności.
- nauczycieli wspomagających/cień: pomaga włączyć się dziecku do prac grupowych tak, aby dziecko miało w niej swój wkład. Mobilizuje do pracy poprzez odpowiedni system wzmocnień. Stwarza warunki do podejmowania przez dziecko nowych zadań i wyzwań oraz osiągania sukcesów. Eksponuje mocne strony dziecka dając mu poczucie satysfakcji.
- Nauczyciel wspomagający dla dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego tworzy indywidualny program nauczania po przeprowadzeniu wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania dziecka. Przygotowuje dodatkowe pomoce dydaktyczne.
Szereg zajęć specjalistycznych wynikających z kształcenia specjalnego:
- indywidualną terapię pedagogiczną: zajęcia pedagogiczne ma na celu stymulowanie ogólnego rozwoju dziecka, rozwijanie funkcji motorycznych, sprawności manualnej, koncentracji uwagi, spostrzegawczości, percepcji wzrokowej, funkcji słuchowo- językowych. Najbardziej skuteczne jest oddziaływanie polisensoryczne, czyli jednoczesne zaangażowanie wzroku, słuchu i ruchu oraz odpowiedni dobór środków dydaktycznych.
W zależności od potrzeb zajęcia odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu.
Zajęcia prowadzone są przez: p. Ewę Łaszcz
- indywidualną terapię logopedyczną: cele terapii logopedycznej jest m.in.: usuwanie zaburzeń mowy (wad wymowy, jąkania i innych), przywracanie mowy w przypadku jej utraty (tzw. afazji), stymulowanie rozwoju mowy i wyrównywanie opóźnień tego rozwoju oraz podnoszenie sprawności językowej.
W zależności od potrzeb zajęcia odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu
Zajęcie prowadzone są przez: p. Aleksandrę Wiszniewską, p. Paulinę Skupską
- grupową terapię logopedyczną (w grupach integracyjnych): grupowa terapia rozwija przede wszystkim aparat mowy oraz służy rozwijaniu słuchu fonematycznego. Zajęcia grupowe przynoszą efekty nie tylko w postaci poprawy umiejętności dziecka w zakresie komunikowania się, dostarczają one również wielu radosnych dla małego człowieka przeżyć i wrażeń.
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu.
Zajęcia prowadzone są przez: p. Paulinę Skupską
- terapię SI (integracja sensoryczna)
Celem terapii SI jest poprawa połączeń synaptycznych centralnego układu nerwowego dziecka, czyli poprawa jakości przesyłania i organizacji informacji odbieranych przez różne jego zmysły: (przedsionkowy - odpowiada za równowagę i rejestrację ruchu ciała, propriocepcji - czucia własnego ciała, dotyku, wzroku, słuchu, węchu, smaku).
Zajęcia prowadzone są przez: p. Magdę Antosik
- trening umiejętności społecznych (w grupach integracyjnych): celem jest poprawa funkcjonowania społecznego, emocjonalnego i intelektualnego młodego człowieka. Podczas zajęć dzieci uczą się m.in.: panowania nad trudnymi emocjami, współpracy w grupie, umiejętności planowania i podejmowania decyzji z naciskiem na przewidywanie skutków, konkretnych zachowań oraz eliminowania niepowodzeń emocjonalno-społecznych i ich konsekwencji.
Zajęcia odbywają się raz w miesiącu w formie wyjść i wycieczek.
Zajęcia prowadzone są przez: p. Ewę Łaszcz.
- terapię ręki: celem jest usprawnianie tzw. małej motoryki, czyli precyzyjnych ruchów dłoni i palców. W trakcie zajęć wykorzystuje się ćwiczenia i zabawy mające rozwinąć sprawność ruchową całej ręki dziecka, sprawność manipulacyjną dłoni, umiejętność chwytu oraz koordynację pomiędzy dłońmi. Wszystkie ćwiczenia i zabawy są ułożone w pewną w fabułę i odciągają uwagę dziecka od wykonywania trudnych manipulacyjnie czynności.
W zależności od potrzeb zajęcia odbywają się 1- 2 razy w miesiącu
Zajęcie prowadzone są przez: p. Annę Łoś
- terapię psychologiczną: celem terapii jest dostosowanie metod pracy do indywidualnych potrzeb dziecka, wspierając jego rozwój w obszarach wymagających szczególnej uwagi. Działania psychologa sprzyjają wzmacnianiu poczucia własnej wartości, rozwijaniu samodzielności oraz przygotowaniu dzieci do dalszych etapów edukacji.
W zależności od potrzeb zajęcia odbywają się 1- 2 razy w miesiącu
Zajęcie prowadzone są przez: p. Julię Karłuk
W przedszkolu „Mali Podróżnicy” oferujemy podwójną możliwość:
zapisanie dziecka do grupy integracyjnej (ok 12 os.) lub do grupy terapeutycznej (ok. 4os.).
Grupa wybierana jest przez rodziców po sugestii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz nauczyciela/kierownika przedszkola.
- Godziny otwarcia przedszkola są różne w zależności od grupy:
* 6:30-17:00 dla grup integracyjnych
* 7:30-15:30 dla grup terapeutycznych - Realizujemy podstawę programową wychowania przedszkolnego opierając się na książkach „Kolorowe Karty” z wydawnictwa MAC. W grupach integracyjnych dzieje się to podczas zajęć grupowych dydaktycznych. W grupach terapeutycznych uczymy dzieci korzystać z książek oraz wykonywać karty pracy.
- Poza zajęciami dydaktycznymi zapewniamy zajęcia dodatkowe każdego dnia, które mają rozwijać umiejętności i zdolności dziecka we wszystkich sferach.
- Oferujemy smaczną i zdrową kuchnię złożoną z 4 posiłków. opartą na zbilansowanej diecie, zgodnej z obowiązującymi normami i zaleceniami, a także – w szczególnych przypadkach – dostosowaną do indywidualnych potrzeb dziecka (dieta bezmleczna, bezglutenowa itp).
- Zapewniamy indywidualne podejście do każdego dziecka. Na podstawie diagnozy funkcjonalnej zespół specjalistów opracowuje Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny, który jest przedstawiany rodzicom na początku pracy z dzieckiem oraz okresowo co pół roku.
- W ramach czesnego zapewniamy również dodatkowe atrakcje w każdym miesiącu: spektakle teatralne, warsztaty, występy, gości specjalni.
- W naszym przedszkolu rodzic ma zapewniony stały kontakt z nauczycielem przez aplikację LiveKid.
- Czesne w naszym przedszkolu wynosi 300zł miesięcznie + stawka żywieniowa
Przykładowe plany dnia grupy integracyjnej i terapeutycznej:
Harmonogram dnia grupy integracyjnej
6:30 – 8:00 łączone grupy
8:00 rozchodzenie się do sal
8:10-8:30 gimnastyka poranna
8:30 śniadanie
9:00 zajęcia dydaktyczne
10:00 zajęcia dodatkowe/spacer
10:30 zupa
11:00 zajęcia dodatkowe/spacer
11:30 II danie
12:00 język angielski
12:30 – 13:30 zajęcia przygotowujące do nauki czytania, pisania, liczenia
13:30 – 14:00 kącik artysty/gry i zabawy edukacyjne
14:00 podwieczorek
14:30-15:30 zabawy w kącikach zainteresowań
15:30-17:00 łączenie grup
Harmonogram dnia grupy terapeutycznej
7:30 schodzenie się dzieci
8:00 powitanie – elementy kręgu polisensorycznego
8:30 śniadanie
9:00 zajęcia dydaktyczne
9:30 spacer
10:00 zajęcia ogólnorozwojowe
- Poniedziałek: Metoda M.Ch.Knillów®
- Wtorek: Ruchowe/W.Sherborne®
- Środa: Moje zmysły
- Czwartek: Muzyczno-rytmiczne
- Piątek: Bajkoterapia®
10:30 zupa
11:00-11:30 relaksacja sensoryczna
11:30 II danie
12:00-14:00 zajęcia indywidualne
14:00 podwieczorek
14:15-15:30 zabawy swobodne, odbiór dzieci