Rekrutacja na rok 2025/2026 otwarta.

A

A

A

Blog

chmurki chmurki
24-02-2025

"Leczenie autyzmu"

Wielu rodziców często zastanawia się oraz pyta o skuteczne metody leczenia autyzmu. Po otrzymaniu diagnozy „spektrum autyzmu” wielu szuka sposobu na wyleczenie tej „przypadłości”. Czy istnieje skuteczna metoda leczenia autyzmu? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw należy uświadomić sobie czym jest autyzm, a konkretniej spektrum autyzmu, z którym coraz częściej się spotykamy. Autyzm to całościowe zaburzenia rozwoju (z ang. Autism Spectrum Disorder, ASD). Do tej pory nie udało się ustalić jednej, głównej przyczyny występowania całościowych zaburzeń rozwoju u dzieci. Choć coraz więcej badań wskazuje na czynniki genetyczne, nie możemy wykluczyć także czynników środowiskowych, czynników okołoporodowych oraz czynników takich jak: alergie, nietolerancje pokarmowe, obciążenia organizmu metalami ciężkimi czy osłabiona odporność immunologiczna organizmu.

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju o podłożu neurobiologicznym. Charakteryzuje się nieprawidłowym rozwojem, pojawiającym się przed 3 rokiem życia. Zaburzenia te polegają na dezintegracji w sferze społecznej, poznawczej i emocjonalnej, a przez to powodują nieharmonijny rozwój dziecka, przejawiający się głównie w komunikacji, umiejętnościach społecznych oraz sztywności zachowań. Zaburzenia te mają różny stopień nasilenia, dlatego nie ma jednego obrazu autyzmu i w określeniach diagnostycznych możemy spotkać się określeniami: spektrum zaburzeń autystycznych (ASD).

Z uwagi na to, że etiologia zaburzeń wciąż nie jest do końca znana, nie ma na ten moment żadnego skutecznego sposobu leczenia. Ogromna potrzeba znalezienia sposobu na pojawiające się coraz częściej zaburzenia rozwojowe, wymusza pojawianie się coraz to nowych, wyrafinowanych, czasem wręcz magicznych metod leczenia autyzmu. Trzeba jednak pamiętać, że autyzm to zaburzenia rozwoju, a więc jedynym „leczeniem”, które można podjąć w przypadku spektrum, to odpowiednio dobrana terapia. Powinna być ona dobrana indywidualnie do stopnia nasilenia zaburzeń  oraz konkretnych zachowań dziecka. Istnieje w Polsce i na świecie wiele technik terapeutycznych, które mają inne założenia początkowe. Wszystkie jednak terapie mają cel nadrzędny, którym są: kształtowanie zachowań społecznych, budowanie języka i komunikacji oraz rozwijanie zainteresowań dziecka. Terapia powinna być wieloaspektowa i dobrze zaplanowana. Powinna obejmować różne sfery działania nauczycieli, terapeutów oraz rodziców dziecka. Niezależnie od wybranych metod terapeutycznych najważniejsza jest systematyczność i intensywność działań w pierwszych latach po diagnozie, dlatego niezwykle ważne jest włączenie rodziny do współdziałania, aby przyśpieszyć pojawienie się zmian lub efektów.

               Wszystko to co czytamy jest głównym założeniem naszego przedszkola terapeutycznego przy ul. Słonimskiej. Już sama specyfika przedszkola pozwala pracować wybranymi metodami terapeutycznymi dostosowanymi do dzieci ze spektrum. Po przyjęciu dziecka do przedszkola, każde z nich poddawane jest diagnozie funkcjonalnej, a następnie na jej podstawie tworzony jest Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny, który określa cele dydaktyczne i terapeutyczne oraz zakres współpracy z rodzicami w domu.  Należy pamiętać, że szybko podjęta terapia (zaraz po diagnozie) zwiększa szanse na kompensacje brakujących umiejętności. Świadomie podjęta terapia jest najlepszą formą leczenia, którą możemy zaoferować dziecku.

Opracowała mgr Aleksandra Wiszniewska-logopeda, oligofrenopedagog, terapeuta dzieci z ASD, kierownik ds. dydaktycznych przedszkola "Mali Podróżnicy" ul. Pietkiewicza 21. 

fb
www