,,Puzzle są świetnym źródłem wiedzy o świecie. Pomagają w nauce kolorów oraz kształtów, wspierają naukę liter oraz cyfr, uczą rozpoznawania zwierząt, roślin, oraz rzeczy. Małe dzieci poznają świat przede wszystkim poprzez zmysł wzroku. Jest on źródłem wiedzy na temat otaczającej je rzeczywistości, dlatego wzrok jest dla dziecka najważniejszym narzędziem wczesnej nauki. Dzięki kolorowym puzzlom, dzieci mają możliwość poznawania świata, pobudzają one ich zainteresowanie i dają doskonałe podstawy do dalszej edukacji.''

Jakie puzzle wybrać dla dzieci?

Puzzle dla dzieci - Jakie wybrać? - Pepitop.pl

Producenci nowoczesnych, kreatywnych zabawek dla dzieci, doskonale wiedzą, jak stworzyć zabawki, która nie tylko bawią, ale również uczą i stymulują rozwój dziecka. Puzzle są tego idealnym przykładem. Przyjrzyjmy się zatem najciekawszym rodzajom puzzli, dedykowanych dzieciom w różnym wieku, na różnym poziomie rozwoju.

Puzzle drewniane

Puzzle z figurkami

Puzzle drewniane mogą układać dzieci od najmłodszych lat. Są one bezpieczne, ekologiczne i bardzo wytrzymałe, a większość z nich jest tak zaprojektowana, że rośnie razem z dzieckiem. Na początku, roczne czy dwuletnie dziecko, będzie oglądać kolorowe rysunki, o których rodzice mogą opowiadać, uczyć nazw przedmiotów czy zjawisk. Wraz z opanowaniem nowych umiejętności, dziecko zacznie samo podejmować próby układania, dopasowywania elementów do siebie, a następnie zacznie czerpać wiedzę, ukryta w zabawce. Dobrym przykładem drewnianych puzzli, którymi mogą bawić się nawet roczne dzieci są puzzle z liczbami. Są to trójelementowe układanki, na których są kolorowe obrazki oraz wybrana cyfra. Na początku zabawą będzie rozrzucanie elementów, oraz poznawanie obrazków, z biegiem czasu dziecko będzie próbowało je ze sobą łączyć, a kiedy przyjdzie czas na naukę liczenia, będzie miało doskonałe narzędzie do utrwalania cyferek.

 

Puzzle drewniane z pinezkami

Puzzle dźwiękowe - Instrumenty

Ciekawym rodzajem puzzli drewnianych, są puzzle drewniane z pinezkami. Ich cechą charakterystyczną, jest występowanie specjalnej pinezki, która służy do podnoszenia danego elementu i dopasowywania go do pasującego otworu. Dzięki takim puzzlom, dzieci nie tylko uczą się dopasowywania kształtów, ale również poznają nazwy przedmiotów. Mogą to być instrumenty muzyczne, pojazdy, czy elementy budynku. Firma Melissa and Doug tworzy fantastyczne, kolorowe puzzle drewniane z pinezkami, które przyciągają pięknym designem i solidnym wykonaniem. Bardzo ciekawą propozycją od tej firmy, są puzzle dźwiękowe. Łączą one cechy puzzli drewnianych z pinezkami, które dodatkowo prezentują dźwięki, na przykład odgłosy domu. Dziecko będzie zachwycone, kiedy pozna swoją moc sprawczą i odkryje, że jego działania – w tym przypadku dopasowanie elementu, wiąże się z pojawieniem się dźwięku.

 

Puzzle magnetyczne

Puzzle magnetyczne

Puzzle magnetyczne to doskonała zabawka, która świetnie sprawdzi się w podróży czy na wakacjach. Puzzle magnetyczne składają się z podstawy, oraz różnego rodzaju i kształtu elementów, w zależności od tematyki. Plansza jest tłem, na którym dziecko może samo inscenizować obrazki oraz scenki z wybranymi elementami magnetycznymi. Może to być dzika przygoda w dżungli, gaszenie pożaru, korki w mieście, czy wizyta w zoo. Puzzle magnetyczne posiadają specjalne zabezpieczenie, przed upadkiem elementów. Firma Magna Carry oferuje piękne i ciekawe układanki magnetyczne, w formie wygodnej i kompaktowej walizki. Dziecko może zawsze zabrać ja ze sobą, a wszystkie elementy są bezpiecznie spakowane i zamknięte.

 

 

Puzzle klockowe / sześcienne 

Puzzle klockowe

Puzzle klockowe lub też sześcienne to idealna propozycja dla najmłodszych dzieci. Puzzle klockowe różnią się od tradycyjnych puzzli. Nie posiadają typowych wypustek, które dziecko może dopasować przez przypadkowe przymierzanie. Są to klocki, które na swoich bokach posiadają elementy obrazka. Dziecko musi tak obracać klocki, aby znaleźć brakujący element rysunku. Najmłodsze dzieci mogą zacząć zabawę od budowania wieży z klocków, poznawania elementów, a dopiero z czasem zaczną próbować znaleźć obrazek.

 

 

 

Puzzle z figurkami

Puzzle z figurkami

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, szczególnie dla starszych dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, są puzzle z figurkami. Są to puzzle o większej ilości elementów, które przedstawiają na przykład mapę świata, lub mapę polski, a dodatkowo dołączone są do nich figurki. Firma Crocodille Creek przygotowała świetne puzzle z figurkami, będące mapą świata. Figurki do nich dołączone są odwzorowaniem przedstawicieli rożnych narodów, oraz budynków i budowli, będących wizytówkami danego państwa czy regionu. Taki rodzaj puzzli to nie tylko dobra zabawa, ale doskonały sposób poznawania świata.

 

Puzzle piankowe do kąpieli

Puzzle piankowe - Piraci

Dzieciom, które trudno zagonić do kąpieli, można z kolei zaproponować puzzle piankowe. Po zamoczeniu rewelacyjnie przyczepiają się do płytek. Po zakończonej zabawie szybkie można je schować do załączonego do zestawu i zawieszonego na przyssawkach pojemniczka, w którym pianki wyschną by być gotowe na kolejne wodne zabawy.

 

Puzzle filcowe

Puzzle z filcu tworzone przez mamę i logopedę pod marką "Gadatkowe pomoce" to alternatywny pomysł na naukę cyfr, liter i sylab. Puzzle są wykonane z trwałego i przyjemnego, grubego filcu. Dzięki puzzlom materiałowym dzieci mogą poznawać litery i cyfry nie tylko wzrokowo, ale i za pomocą zmysłu dotyku.

https://pepito.pl/pl/blog/puzzle-dla-dzieci-dlaczego-warto-i-jakie-wybrac-1558787249.html
https://dziecisawazne.pl/dlaczego-warto-bawic-sie-puzzlami-przeglad-puzzli-dla-dzieci/