O Nas

Formy i metody pracy

Od samego początku istnienia naszego przedszkola staramy się, by było ono miejscem niezwykłym, tak dla rodziców, jak również dla dzieci. Dla rodziców – poprzez wzorową organizację, zapewnienie wszelkich standardów komfortu i bezpieczeństwa dzieci, a także poprzez osiągane efekty pedagogiczne. Dla dzieci – poprzez zapewnienie wyśmienitej atmosfery zajęć, co sprawia, że nasi mali podopieczni przychodzą do nas z ogromną radością.

 

Przedszkole Mali Podróżnicy funkcjonuje w oparciu o uniwersalny zbiór metod nauczania i wychowania, będący wynikiem osiągnięć współczesnej pedagogiki. Adresowane do najmłodszych dzieci formy zajęciowe charakteryzują się dużym ładunkiem twórczej ekspresji. Ma to na celu wspomaganie zrównoważonego rozwoju dziecka oraz wyeksponowanie jego osobistych predyspozycji. Oddziałując poprzez rozbudzenie ciekawości, zaszczepiamy dzieciom chęć do zdobywania wiedzy oraz praktycznego jej wykorzystywania.

 

Przykładowe koncepcje pedagogiczne, realizowane w naszym przedszkolu, zarówno w formie zajęć grupowych, jak również indywidualnych:

 

Pedagogika zabawy

Zabawa jest podstawową formą aktywności dziecka. Dlatego też wszelkie formy nauczania w okresie przedszkolnym muszą sprawiać radość, by dzięki temu inspirować i pobudzać do działania. Wykorzystując wszelkie środki przekazu treści, takie jak: słowo (mówione i pisane), gest, ruch, dotyk, dźwięk, choreografia, mimika etc., wyzwalamy w dzieciach wyobraźnię, fantazję i twórczość, rozwijamy sprawność myślenia i pomysłowość, a także wzbogacamy słownictwo. Wspólna zabawa sprzyja ponadto integracji dziecka z grupą.

 

Gimnastyka twórcza(ekspresyjna) R. Labana

Dzieci posiadają naturalną ruchliwość, którą można (a nawet trzeba) wykorzystać do celów dydaktycznych. Poprzez formy ruchu i ekspresji, takie jak: ćwiczenia muzyczno-ruchowe, zabawy, taniec, pantomima, inscenizacja, improwizacja ruchowa, rozwijamy w dzieciach (w sposób najbardziej dla nich naturalny) potencjały i talenty twórcze.

 

Bajkoterapia

Właściwie dobrane bajki niosą w sobie ładunek dydaktyczny, a także terapeutyczny w formie akceptowanej przez umysł kilkuletniego człowieka. Bajka potrafi być pomocna w zwalczaniu lęków, radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami, pokonywaniu dylematu dokonania właściwego wyboru, a także potrafi wyciszyć i zrelaksować.

 

Metoda relaksacji

Nauka relaksacji już w najmłodszym wieku to idealna droga do tego, by w dorosłym życiu radzić sobie ze stresem. Dlatego też przekazujemy dzieciom w łagodnej i delikatnej formie, jak radzić sobie z negatywnymi emocjami, zastępując je wyciszeniem, spokojem i odprężeniem. Ma to istotny wpływ na prawidłowy rozwój osobowości.

 

Metoda Dennisona (kinezjologia edukacyjna)

Jest to forma lekkiej aktywności ruchowej, nazywana również „gimnastyką mózgu”. Proste układy choreograficzne wpływają korzystnie na poprawę koncentracji oraz łagodzą objawy nadpobudliwości psychoruchowej. Metodę tę stosujemy zazwyczaj jako wprowadzenie do właściwych zajęć.

 

Metoda żywego słowa

Wykorzystując stylistykę artystyczną, pobudzamy procesy poznawcze i emocjonalne u dzieci, dostarczamy informacji oraz porządkujemy wiadomości. Zachęcamy także do twórczych dyskusji w grupach i poprawnego formułowania pytań.

 

Metoda zadań stawianych dziecku, ćwiczeń i odtwarzania

Mobilizujemy dzieci do działania i podejmowania wysiłków mających na celu zdobywanie umiejętności i osiągania w nich biegłości. W sposób przystępny ukazujemy, jak systematyczność i konsekwencja potrafią korzystnie wpływać na osiągane rezultaty.

 

Metoda przyswajania, odkrywania, przeżywania i działania

Za pomocą zróżnicowanych metod nauczania mobilizujemy dzieci do wysiłku intelektualnego oraz zaangażowania emocjonalnego w podejmowane działanie. Ukazujemy możliwości poznania płynące z różnych źródeł wiedzy – także z własnych doświadczeń. Rozbudzając ciekawość, zachęcamy dzieci do własnych poszukiwań odpowiedzi i weryfikowania ich.